Visit Turkey For Health Care
"Şifa Yurdu Türkiyeye Hoşgeldiniz.."

Reklamlar

Danışmanlık

Yemek


 TÜRK YEMEK KÜLTÜRÜMÜZ  

 

  Türk mutfağı dünyada bulunduğu konum itibariyle 3. büyük mutfaktır. Türk mutfağı içerisinde Batı etkileri ile beraber Doğu kültürü de görülmektedir. Kırmızı etin yoğun tüketildiği, sebze yemeklerinin takviye veya ikincil yemekler olarak öne çıktığı bir yemek kültürüne sahibiz.

  Doğumdan ölüme beslenme mecburiyeti, insanların ilk çağlardan bu yana yemekle ilgili birtakım kurallar geliştirmelerine neden olmuştur. Bu kurallar zaman içinde toplumların kendi yapı ve değerleri ile birleşerek o toplumlara özgü mutfak kültürünü yaratmıştır. Dünyanın ünlü mutfakları arasında yer alan Türk Mutfağı da böyle bir gelişimin ürünüdür; Türk Mutfağı klasik ve yöresel mutfak olarak ele alınabilir. Klasik mutfak, İstanbul’da imparatorluk ürünleriyle şekillenen bir mutfaktır. Türk Halk Mutfağı olarak da adlandırılabilecek olan yöresel mutfaklar ise Anadolu’da bölge ürünleriyle şekillenen mutfaklardır.

  Zengin bitki örtüsünün oluşturduğu Ege mutfağı, doğada yetişen her tür sebzeyi kullanmayı başarmıştır. Genellikle zeytinyağlıların ağırlıkta olduğu bu mutfakta zengin et yemeklerine de rastlamak mümkün.

  Ege beslenmesinin genel özelliklerini Muğla, Aydın ve de İzmir mutfağında görmek mümkündür. Sebze ve yabanıl bitkiler, zeytinyağlılar, yöre beslenmesinde önemli bir yer tutar. Sebze kurutma, pekmez, reçel, tarhana, keşkek yapımına dayalı ev içi beslenme geleneği, toplumsal değişime koşut bir süreç izler.

  Baklagiller ve sebze çeşitleri bölgenin en sık rastlanan yemeklerini oluşturur. Patlıcan en yaygın kullanılan sebzedir. Kızartma, salata ve tatlılarda sık sık kullanılır. Genellikle akşam yemekleri için hazırlanan yumurtalı patlıcanda; soğan, domates önce yağda kavrulur. İçine ince ince doğranmış patlıcan eklenir. Üstüne yumurta kırılır ve ateşten alınır. Ekşili biber de yörenin özgün kızartma yemeklerinden biridir.

  Et yemeklerine gelince, kıyı kenti olmasına karşın Ege Bölgesi’nde balığa dayalı bir beslenme biçimi yaygın değildir. Tavuk, ciğer, "biryan" denen kuzu kapama, et kavurması ya da çiftlik kebabı rastlanan et yemeklerini oluşturur.

  İç Anadolu mutfağı da, mutfak mimarisi, araç gereçleri, yemek çeşitleri, pişirme yöntemleri, sofra düzenleri, servis usulleri, kış için hazırlanan yiyecekleriyle kendine özgü bir mutfaktır.

  Anadolu kültürünün en ilgi çekici özelliği kurallaşmış davet yemekleridir. Komşu kaldırmaları, çetnevir, soğukluk sofraları, tandıra bütün kuzunun asılmasıyla hazırlanan ‘çebiç’ olarak adlandırılan ziyafet sofrası yemekleri, Arabaşı ve ‘peşmani’ çekilen  gece misafir sofraları da genellikle bilinen yemeklerden oluşur.

  Konya’da dışarı yemekleri  olarak üç nefis yiyecek dikkati çeker. Fırın Kebabı ,etli ekmek, peynirli pide.Yakın yıllarda bunlara peynirli ve etli içle hazırlanan karışık pide de eklenmiştir. Bu üç yiyecek Konyalıların olduğu kadar yabancıların da çok ilgisini çeken yiyeceklerdir.

  Bunun yanı sıra yapılışı ve zahmeti itibariyle Arabaşı İç Anadolu’nun ve özellikle de Yozgat yöresinin tanıdığı bir tattır. Hem sıcak hem de soğuk suyun un ile karıştırılması halinde yapılır. Karışım siniye dökülerek soğumaya bırakılır. Tavuk veya hindi etiyle yapılan çorbasıyla da soğuyan bu hamur yenir. Soğumaya bırakılan hamur, ıslak bir bıçak ile baklava dilimleri şeklinde kesilir. Tepsinin ortası çorba kâsesi sığacak şekilde açılır, açılan yere çorba kasesi yerleştirilir. Kesilen hamurlar kaşık üzerine yerleştirilerek çorba ile birlikte çiğnemeden yutulur.

  Özellikle Doğu Anadolu kültüründe et yemekleri çok önemli bir yere sahiptir. İyi pişmiş et ve beraberinde hazırlanan mezeler, Doğu ve Güneydoğu Anadolu insanı için bir yaşam kültürüdür. Farklı pişirme teknikleri ve beraberinde pişirilen sebzeler turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

  Adana, Gaziantep, Urfa, Mardin yemek tutkunları için adeta bir cennet. Ali Nazik Kebabını denemenizi tavsiye ederiz. Bunun dışında Katmer, Beyran, Lahmacun, Yuvalama, İçli köfteyi tatmadan dönmek olmaz. Dünyaca ünlü Adana Kebabını da yememek olmaz. Cartlak kebabı, çiğ köfte, analıkızlı, humus, sıkma, şırdan, mumbar, etli kömbe, yüksük çorbası, tantuni vb…

 

   Bol fıstıklı Gaziantep baklavası ve fıstık ezmesi Türkiye’nin önemli tatları arasındadır. Balıkesir höşmerimi, Anadolu burması, sütlaç, lokum ve cezerye de önemli tatlarımızdır.

   Yöresel yemekleri ile Karadeniz Bölgesinin de oldukça renkli bir alt yapısı vardır. Karalâhana dolması, kaygana, mısır ekmeği, tereyağında alabalık, Akçaabat Köftesi, hamsi ve çeşitleri….