Visit Turkey For Health Care
"Şifa Yurdu Türkiyeye Hoşgeldiniz.."

Reklamlar

Danışmanlık

Alışveriş


 TÜRKİYE’DEN ALIŞVERİŞ

 

  Dünyanın ilk alışveriş merkezi Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u canlandırma projesi adı altında 15. yüzyılda Kapalı Çarşı’da kuruldu. Çarşı kültürünün temellerinin atıldığı Kapalı Çarşı aynı zamanda bugünkü modern anlayışta mağaza karması çalışmalarının da kökenlerini oluşturdu.

  Geçmişte İstanbul Kapalı Çarşı; her sokağında belirli mesleklerin yer aldığı, elişi imalatlarının sıkı denetim altında bulundurulduğu, ticaret, ahlak ve törelere çok saygı gösterilen bir çarşıydı. Günümüzde de bu etik ilkeler azalsa da devam ettirilmeye çalışılmaktadır.

  Bugünkü Kapalı Çarşı 4 bin 500 dükkân ve 65 sokağa açılan 18 kapısıyla 300 bin metrekarelik alana yayılmış ve 35 bin kişiye istihdam yaratıyor. Kapalı Çarşı günün her saatinde hareketli ve kalabalık. Çarşı girişinde gelişen konforlu, büyük mağazalar Türkiye’de elde imal edilen ve ihracatı yapılan hemen hemen bütün ürünleri satmaktadır.

  El halıları ve mücevherat başta olmak üzere geleneksel Türk sanatının en güzel örneklerini bu çarşı içerisinde bulabilirsiniz. Bunlar kalite ve orijinal belgeleriyle satılıyor ve dünyanın her tarafına garantili olarak gönderiliyor.

  Halı ve mücevherat yanında meşhur Türk işi gümüşten yapılmış eserler, bakır bronz, hediyelik-dekoratif eşya, seramik, oniks ve deriden mamul, üstün kaliteli Türkiye hatıraları zengin bir koleksiyon oluşturuyor.  Genel olarak, hediyelik eşya anlamında,turistler Türkiye’nin bütün çarşılarından bu ürünlere ulaşabilmektedir.

  Esasında İstanbul Kapalı Çarşısı, Türkiye’nin bir mozaiğidir. İstanbul’u tarihiyle süsleyen bu çarşı ve diğer birçok ildeki kapalı çarşılar yabancı turistlerin ilgi odağı olmaktadır.

1960’lardaki dağınık haldeki perakende sektörünü toplayan ve Türkiye’nin Migros ve Gima ile başlayan modern alışveriş merkezleri, sonrasında aile şirketleriyle devam etti. Vakko, Beymen ve İGS gibi. 1984’te yabancı markalar ülkemize gelmeye başladı. Benetton ve Adidas bunların öncülüğünü yaptı. 1987’de ülkemizin bugünkü anlamda ilk alışveriş merkezi olan Galleria Alışveriş Merkezi açıldı. 1989 yılında Ankara'nın ilk, Türkiye'nin ikinci alışveriş merkezi Atakule başkentte hizmet vermeye başladı. 1991’de Karum Alışveriş Merkezi açıldı. 1993’te Capitol Alışveriş Merkezi ve Akmerkez İstanbul’da açıldı.

  Bugün mimarisiyle, mağaza karmasıyla, yönetimiyle uluslararası standartları yakalayan ve de portföy olarak başarıdan başarıya koşan birçok alışveriş merkezi Türkiye’de bulunmaktadır.

  Perakende ve alışveriş merkezleri yatırımı uzun bir yolculuk. Bu yolculukta artık Türkiye’deki alışveriş merkezleri, dünyadaki alışveriş merkezlerine öncülük yapmaya başladı. Önümüzde açılacak, yapımı devam eden ve planlanan birçok değerli projeler bulunmaktadır.

  Türkiye’deki bu altyapıyı gören uluslar arası birçok şirket de Türkiye’de şubelerini açmaya başladı. Elektronik alanında Media Market, Saturn vs., yapı malzemeleri olarak Baumax, Bauhaus, Praktiker vs., toptan gıda marketi olarak Metro, Real vs., ev gereçleri olarak İkea  gibi. Ülkemizde de bu alanlarda hizmet veren birçok ulusal uluslararası firmalar kurulmuştur. Elektronik alanında Teknosa, Bimeks, ElektroWorld vs., yapı malzemeleri olarak Koçtaş, Tekzen vs. gibi. Bunun yanı sıra gıda alanında da adını sayamayacağımız çok sayıda firma bulunmaktadır.

  Büyükşehirlerde özellikle çok sayıda alışveriş merkezi bulunmaktadır. Ülkemize gelen yabancı turistlerin rahatça alışverişlerini yapabildikleri, gezip eğlenebildikleri ve yemeklerini yiyebildikleri hatta ve hatta konaklama yapabildikleri rezidanslar bile bu komplike merkezlerin içerisinde bulunmaktadır.